خانه / آموزش / دوغ کفیر جایگزین مناسب شیر

دوغ کفیر جایگزین مناسب شیر

یک متخصص تغذیه با بیان این که مصرف روزانه یک لیوان دوغ می‌تواند یک چهارم نیاز بدن به کلسیم را تامین  کند گفت: دوغ کفیر می تواند جانشین مناسبی برای افرادی باشد که روزانه از شیر استفاده نمی کنند.

به گزارش ایسنا، دکتر پریسا ترابی گفت: دوغ ساده و بدون گاز بهترین نوع نوشیدنی است که پایه لبنی دارد و بیشترین مصرف و تنوع را در کشور داراست. این نوشیدنی به دلیل دارا بودن کلسیم و انواع ویتامین‌ها می تواند از بروز کمبود این ریزمغذی‌ها پیشگیری کند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر دوغ‌های گازدار اگرچه ممکن است طعم بهتری داشته باشند اما گاز موجود در آن، ارزش غذایی آن را کاهش می‌دهد و پس از مصرف، آزاد شدن گاز co2 در معده، ناراحتی های گوارشی را سبب می شود. دوغ های با اسانس های نعنا، آویشن و … نیز برای تشویق به مصرف دوغ مناسب هستند.

این متخصص تغذیه افزود: دوغ کفیر نیز حاصل تخمیر باکتری به نام “پروبیوتیک” در شیر است. پروبیوتیک ها باکتری های زنده و مفیدی هستند که می‌توانند در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها مفید باشند. دوغ کفیر می تواند جانشین مناسبی برای افرادی باشد که روزانه از شیر استفاده نمی‌کنند.

ترابی ادامه داد: رنگ دوغ باید سفید، سفید شیری و از نظر طعم و بو مطبوع و فاقد هرگونه طعم و بوی خارجی باشد. همچنین توصیه می شود افراد در صورت تمایل به مصرف دوغ، نوع کفیر و یا دوغ های ساده و کم نمک و بدون گاز را انتخاب کنند.

درباره ی یوسفی راد

یوسفی راد
شرکت اکسیرشفا از سال ۱۳۹۷ با رویکردی دانش‌بنیان و با هدف افزایش سلامت در حوزه‌های تغذیه و محصولات پروبیوتیک فعالیت خود را آغاز نموده است.

۲ دیدگاه

  1. Avatar

    خیلی ممنون از مقالات خوبتون استفاده کردیم

  2. Avatar

    من قبلا کفیر داشتم خیلی عالیه ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *